سهام شناور چیست و چه تاثیری روی قیمت سهم دارد؟

سهام شناور چیست؟

سهام شناور بخشی از سـهام شرکت است که دارندگان ایـن سهام آماده ی فروش و عرضه ی این سهام هستند و به زودی این سهام قابلیت معامله پیدا میکند. به عبارت دیگر : یعنی 24 درصد از کل سهامداران میخواهند سهام خود را عرضه کنند که 24 درصد از 78 میلیارد ، 18 میلیارد و 720 میلیون سهم میشود. این درصد به ما کمک میکند که بدانیم چه میزان از سهامداران میخواهند سهمشان را عرضه کنند. هرچقدر که عرضه بالاتر و بیشتر باشه ، ریسک معاملات ما هم تحت تاثیر قرار میگیره در واقع هرچقدر که این نسبت بزرگتر باشه یعنی سمهاداران تمایل کمتری به نگهداری سهم دارن و این اصلا خوب نیست. وقتی تمایل به نگهداری نداشته باشن ، پس قراره عرضه کنن و سهمشونو بفروشن و قیمت سهم بیارن پایین.

%

چگونه سهام شناور را محاسبه کنیم؟

برای اینکه سهام شناور آزاد رو به دست بیاریم باید اول بیایم ترکیب سهامدارا رو بررسی کنیم و بعدش بیایم تعداد سهامدارای راهبردی رو تعیین کنیم. وقتی تعداد این سهامداران رو بدونیم و از کل سهامدارا کم کنیم ، اونوقت میتونیم تعداد سهام شناور آزاد و درصد اون رو نسبت به کل سهام شرکت بدست بیاریم.

@

سهام شناور چه تاثیری روی قیمت سهم دارد؟

هرچقدر شرکت شناوری بالایی داشته باشه ، برای اینکه سهامش افزایش قیمت پیدا کنه نیاز به سرمایه ی بیشتری داره ، مثلا اگه بخوایم دوتا شرکت با شناوری 50 درصد و 2 درصد رو با هم مقایسه کنیم ، شرکتی که شناوری 50 درصد داره ، برای تغییر قیمت نیاز به سرمایه ی بیشتری داره ولی شرکتی که شناوری 2 درصدی داره ، با یه سرمایه ی کن ، صف خرید میشه و رشد قیمت پیدا میکنه ! 🙂

&

بهترین میزان سهام شناور چند درصد است؟

حداقل مقدار سهام شناور آزاد شرکت ها میتواند 5 درصد باشد امـا در کل حداکثری بـرای این مقدار وجود ندارد و تنـها دلیل هم میتواند ایـن بـاشد که سهامدار عمده میتواند تمام سهام خود را خیلی راحت با رعایت تمام ضوابط در قالب عرضه ی خرد ، به بازار عرضه کند و میزان شناوری سهام شرکت را افزایش دهد و آب از آب تکان نخورد. هرچقدر این درصد به میانگین شناوری نزدیک تر باشد متعادل تر خواهد بود.

طبق آخرین گزارش ها ، شناوری برای شرکت های بورسی و فرابورسی حدود 21 درصد

 

بخوانید : چگونه وارد بورس شویم؟

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.