چگونه وارد بورس شویم؟

بورس چست؟ چرا باید در آن سرمایه گذاری کنیم؟

برای یادگیری و متوجه شدن موضوع بورس بهتر است از کلمه بازار استفاده کنیم. در این بازار خرید و فروش انجام میشود و براساس تحلیل ها (تحلیل تکنیکالتحلیل بنیادی) موقعیت های خرید مناسب را یافت میکنند و از مثبت های بازار استفاده میکنند. بازار مکان خرید و فروش است و هر زمانی که خریدار و فروشنده برا قیمتی به توافق برسند معامله انجام میشود. در گذشته به صورت اوراق و امروزه به صورت آنلاین بر بستری اینترنت معاملات توسط کاگزاری ها انجام میشود.

/

دارایی های واقعی همان دارایی های فیزیکی هستند (مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و …)

دارایی های مالی و دارایی های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت.

بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد. و به طور کلی میتوان آن را به سه دسته طبقه بندی کرد :

بورس کالا

بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد و به طور منظم و دایٔم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمول مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. مثل بورس نفت و بورس گندم.

/

بورس ارز

در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد. این بورس در کشور ایران فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.

.

بورس اوراق بهادار

در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار می گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دایٔمی در محل معینی تشکیل می شود “بورس اوراق بهادار” می گویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس یا بورس اوراق بهادار می گوییم.

چگونه در بورس ثبت نام کنیم؟

چگونه در بورس ثبت نام کنیم؟

دریافت کد بورسی ، کد معاملاتی

در قدم اول شما نیاز به کد بورسی یا کد معاملاتی دارید. برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی (که با نام کد معاملاتی یا کد سهامداری نیز شناخته میشود) دارید.

شرکت های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه ی انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه ی معاملاتی بورس برعهده دارند. اینکار میتواند به صورت دستی و توسط خود کارگزار صورت بگیرد یا اینکه سرمایه گذار با دسترسی به نرم افزار معاملات آنلاین سفارش را به طور مستقیم ثبت کند.

برای انتخاب یک کارگزار با امکانات خوب میتوانید از کارگزاری مفید و یا کارگزاری آگاه استفاده کنید. با انتخاب کارگزاری و رفتن به سایت کارگزاری مورد نظر میتوانید آنلاین ثبت نام خود را انجام دهید. در مرحله ی بعد نیاز به ثبت نام در سایت سجام (sejam.ir) دارید و با ورود به این سایت ثبت نام خود را انجام دهید.

پس از ثبت نام در کارگزاری و سایت سجام با مراجعه به دفاتر پیشخوان میتوانید کد بورسی دریافت کنید و از روز بعد میتوانید خرید و فروش سهام را آغاز کنید.

روش های خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار از طریق کارگزاری ها

روش های خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار از طریق کارگزاری ها

  • مراجعه ی حضوری به کارگزاری و ارائه ی سفارش خرید یا فروش
  • سفارش تلفنی به کارگزاری ، برای خرید یا فروش سهام
  • سفارش اینترنتی به کارگزاری ، خرید یا فروش سهام
  • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

***

یادگیری مفاهیم و قوانین بورس

هیچ فعالیتی در دنیا وجود ندارد که نیاز به مهارت نداشته باشد. به طور مثال شاید برایتان سوال باشد که بورس بهتر است یا فرابورس؟ اصلا فرق بین دو بازار چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟ شاخص کل چیست و کد به کد شدن یعنی چه … پس سرمایه گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین ، اصطلاحات و مفاهیم دارد.

***

یادگیری نحوه انتخاب سهام خوب و انجام معاملات (یادگیری تحلیل سهام)

پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس ، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار ، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین و تکرار دارد.

**

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.