کارگزار ناظر کیست و چه نقشی دارد؟

کارگزار ناظر کیست؟

به کارگزاری که معاملات سهام را زیر نظر دارد کارگزار ناظر می‌گویند. کارگزاری‌ها واسطه‌ی بین خریداران و فروشندگان محسوب می‌شوند.

مدتی است که سازمان بورس تهران قانون جدید را وضع کرده است . در این قانون سهام هر شرکت زیر نظر یک کارگزاری انجام می‌شود؛ که به آن کارگزار ناظر می‌گویند. ما زمانی به کارگزار ناظر نیار داریم که سهام شرکتی را در در یک کارگزاری دیگر داشته باشیم. حالا برای فروش سهام باید تغییر ناظر بزنیم و این عمل را باید در کارگزاری که قصد داریم سهام به آن منتقل شود، انجام دهیم.

/

چگونه کارگزاری ناظر را تغییر دهیم؟

پس از درخواست تغییر ناظر، سهامی را که در یک کارگزاری دیگر مالک هستیم، به طور اتوماتیک به کارگزاری که درخواست تغییر ناظر زدیم انتقال پیدا می‌کند.

  • نخستین روش آن است که به صورت حضوری به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کرده و با ارا‌ئه‌ی اصل و کپی شناسنامه، درخواست تغییر کارگزار خود را ثبت کنید.
  • روش دوم آن است که به سایت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کرده و پس از دریافت و تکمیل فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر، آن را به همراه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پست کنید.
  • روش آخر هم مراجعه به کارگزاری‌هایی است که در نماد معاملاتی موردنظر می‌توانند به عنوان کارگزار ناظر فعالیت کنند.

/

بیشتر بخوانید : 

دامنه نوسان قیمت سهام در بورس تهران چیست؟

سهام شناور چیست و چه تاثیری روی قیمت سهم دارد؟